Treści z mijającego tygodnia (7.05) // 📖 10/2023 - Nicole LaPera - How To Do The Work
Porządki.
W obliczu tego co zaczęło się ostatnio dziać (ponad 3x wzrost liczby subskrybentów) a co jest związane z tym, że po latach przyglądania się z boku, zabrałem się wreszcie za aktywne uczestnictwo w dyskusji na Twitterze, postanowiłem w mijającym tygodniu odrobinę posprzątać w niniejszym biuletynie.
Od teraz nosi on nazwę Strumień Świadomości.
Będzie to znacznie lepiej oddawało subiektywny i publicystyczny charakter pojawiających się tutaj tekstów. Są one takim właśnie Strumieniem Świadomości, zbiorem przemyśleń, które wywołała we mnie ostatnio rzeczywistość. Pozostają z nami wszystkie dotychczasowe formaty: cotygodniowe podsumowania polecanych treści, recenzje książek, mniej regularne, dłuższe teksty z opiniami na tematy, które mnie interesują.
Dziękuję za zainteresowanie i serdecznie zapraszam!
Jeśli chcesz zapoznać się z tylko jedną rzeczą, niech to będzie:
Krótka, raptem 10 minutowa gimnastyka dla mózgu, na styku fizyki, etyki i religii. Odskocznia od spraw bieżących, która w jednych wleje ekscytację, w innych niepokój. Ciekawe.
Seria publikacji:
Wspaniałe tematyczne wydania. W sam raz na jeden weekend, lub jako wstęp do jakiegoś obszaru zainteresowań, który chcemy zgłębić następnie książkami. Ostatnio przeczytałem niemal cały Niezbędnik dotyczący Utopii.
W dobie umierającej prasy drukowanej, tego typu jakościowe publikacje są już prawdziwą rzadkością. Warto wspomnieć w tym miejscu o weekendowym Plus Minus od Rzeczpospolitej, gdzie zawsze trafiam na coś ciekawego do przeczytania.
Tymczasem doskonale pamiętam chociażby dodatek Europa do Dziennika Polska Europa Świat. Albo magazyn Forum, z najlepszymi artykułami ze światowej prasy, wydawany w formule tygodnika. Dobrze wspominam czasy, kiedy Forbes nie był opasłym tomiszczem pełnym tekstów sponsorowanych. Wszystkiego tego już nie ma.
Z jednej strony szkoda, z drugiej - bardzo dużo materiałów wysokiej jakości można znaleźć online, tylko nie jest to łatwe.
Poniekąd staram się takimi właśnie znaleziskami dzielić tutaj.
Teksty:
‘The Godfather of A.I.’ Leaves Google and Warns of Danger Ahead (New York Times)
What if A.I. Sentience Is a Question of Degree? - Nick Bostrom (New York Times)
Materiały z YouTube:
Jan Maciejewski | O „Homo deus. Krótkiej historii jutra” Yuvala Noaha Harariego. (Strategy & Future)
Czy sztuczna inteligencja nam zagraża? Jak ChatGPT zmieni świat? Łukasz Chojnowski (Układ Otwarty)
Wystawa:
Najobszerniejsza wystawa prac Beksińskiego na jakiej byłem. Absolutnie fenomenalna.
Książka:
Nicole LaPera - How To Do The Work
Mamy z moją dziewczyną świetną rutynę. Wśród innych książek, które czytamy, raz w miesiącu na zmianę wybieramy taką, którą czytamy razem. Każde z nas wychodzi ze swojej bańki zainteresowań, zwiększa jeszcze motywację do przeczytania aktualnej pozycji, a na końcu mamy ciekawe, odmienne wnioski na jakiś konkretny temat do omówienia. Polecam.
Tym sposobem trafiliśmy na Nicole LaPera, która na Twitterze, znana tam jako The Hollistic Psychologist, tworzy bardzo popularne treści psychologiczne. Ileś tam polubionych "nitek" od tej autorki skończyło się decyzją, żeby sięgnąć po jej książkę.
How To Do The Work to praca będąca połączeniem doświadczenia zawodowego dr LaPery, jako psychologia klinicznego, z wnioskami wyciągniętymi z jej przeżyć osobistych. Autorka przekonuje nas o wieloletnich konsekwencjach traum, których doświadczamy w dzieciństwie. Mają one wywoływać pewne powtarzalne wzory w naszym dorosłym życiu. Te z kolei mogą stać na drodze do naszego zdrowia psychicznego, szczęścia w związkach, rodzinach, ale także powodzenia w samorozwoju.
Aby uwolnić się od tych wzorców, dr LePera przedstawia trzystopniowy proces:
1. Świadomość: Uświadom sobie swoje myśli, emocje i zachowania, aby zidentyfikować wzorce, które cię hamują.
2. Odpowiedzialność: Weź odpowiedzialność za swoje działania i wybory, rozumiejąc, że masz moc, aby coś zmienić.
3. Działanie: Wprowadź nowe nawyki, narzędzia i techniki, aby stworzyć trwałą zmianę.
W swojej książce dr LePera oferuje praktyczne ćwiczenia, narzędzia i techniki, które pomagają na lepsze zrozumienie siebie i swoich wzorców. Należą do nich praca z oddechem, medytacja, prowadzenie dziennika, wyznaczanie granic i praktyki dbania o siebie. Połączenie tych nie-mainstreamowych rozwiązań z klasyczną psychologią jest tym co wyróżnia Nicole LaPerę i przyniosło jej tak dużą popularność.
Okrutnie męczyłem się z tą książką i ostatecznie porzuciłem ją kilkadziesiąt stron przed końcem. To chyba po prostu nie był dla mnie dobry czas na tę lekturę. Dla wszystkich zainteresowanych, polecam zacząć od contentu tworzonego przez tę psycholog w mediach społecznościowych.