Treści z mijającego tygodnia (25.06)
Wielka smuta w Rosji, AI śmietnisko, software jako współczesny kamień filozoficzny, 5 refleksji o Mentzenie, czy powinniśmy obawiać się niemieckiej skrajnej prawicy
Mijający tydzień obfitował w głośne wydarzenia. Zaginiony na dnie Atlantyku batyskaf, debata Mentzen-Petru, konwencje i wiece wszystkich głównych partii politycznych w PL, wreszcie 24 godzinny zamach stanu w Rosji.
Na Twitterze odnosiłem się na bieżąco do niektórych z nich. Myślę, że warto przytoczyć tutaj to, co napisałem w nawiązaniu do debaty lidera Konfederacji z byłym przewodniczącym Nowoczesnej, bo jest to poniekąd komentarz do całej naszej sceny politycznej:
5 refleksji w nawiązaniu do debaty Mentzen/Petru:
1. Doceńmy to, że debata w ogóle się odbyła. Kultura polityczna w PL doszła do takiego kuriozum, że w ogóle muszę tutaj umieścić ten punkt. Coś, co powinno być oczywistością w demokratycznym systemie, jest u nas ewenementem, który wydarzył się tylko dlatego, że Mentzen jest nieopierzony i chyba jeszcze myśli „pozapolitycznie”. Ostatnia rzeczywista debata między liderami dwóch zwaśnionych polskich plemion odbyła się bodajże w 2007 roku (sic)
2. Gdyby takich debat było więcej (patrz punkt pierwszy) to i zaskoczeń w ich wyniku byłoby sporo. Bez wątpienia byłoby to zdrowe dla naszej państwowości i jako obywatele powinniśmy tego wymagać. Nagromadzenie wygłaszanych na prawo i lewo kosmicznych postulatów, których nikt nie kontruje urosło bowiem ponad wszelki standard.
3. Osobiście nie mam wrażenia masakracji jednej czy drugiej strony. Powiedziałbym, że sama debata była na remis, ze wskazaniem na Petru, z dwóch powodów. - po pierwsze Petru wygrał debatę jeszcze zanim się ona zaczęła, tylko przez to, że w ogóle do niej doszło. Jeszcze kilka tygodni temu miał w PL polityce status niedotykalnego, a tymczasem rozmawia jak równy z równym z objawieniem kampanii wyborczej - po drugie Mentzen ewidentnie Petru zlekceważył, prawdopodobnie ze względu na punkt pierwszy. Brak przygotowanego jakiegokolwiek pytania (a powinien mieć jakieś podchwytliwe) w jednym z kluczowych bloków tematycznych? W innych blokach pytania łatwe? Come on
4. Jak na ultraliberała gospodarczego, Mentzen pochwalił się wczoraj kilkoma zaskakującymi w mojej ocenie poglądami: - przeciwnik prywatyzacji wielkich SSP - jawna obrona długu publicznego i niezrównoważonego budżetu - brak ostrych i jednoznacznych wypowiedzi o kosztach zatrudnienia pracowników w bloku tematycznym o prawie pracy - mieszane stanowisko dot. poboru do wojska
5. Mój szerzej opisany odbiór nie ma tu znaczenia, wyrok wydał już bowiem Twitter i jest to jednoznaczne wskazanie na masakrację Mentzena. Może, ale nie musi mieć to przełożenia na wyniki Konfederacji w najbliższym czasie. W social mediach kontynuowana jest dotychczasowa tiktokowa kampania, ale zachęcam do zerknięcia w komentarze.
Jeśli chcesz zapoznać się z tylko jedną rzeczą:
Doskonałą rozmowę z Markiem Andreessenem przeprowadził Lex Fridman. Wiem, że proszę o wiele, patrząc na jej długość, ale naprawdę warto. Panowie omawiają opublikowany ostatnio przez Andreessena esej, który polecałem tutaj nie dalej jak dwa tygodnie temu - Dlaczego AI uratuje świat. Marc, twórca jednej z pierwszych przeglądarek internetowych, a także bardzo utalentowany inwestor, założyciel jednego z najlepszych VC na świecie - A16Z - emanuje liberalnym podejściem do ekonomii i technologii. Pisałem już o tym, że w 90% zgadzam się z tym sposobem myślenia. Jedyne miejsce, gdzie w mojej ocenie ono się nie sprawdzi, to właśnie AI. Kilka poruszonych tematów na zachętę:
google mogło mieć GPT-4 w 2019 roku
software jako współczesny kamień filozoficzny
wiedza inżynierów o sprawach społeczno-politycznych jest zaskakująco płytka, dlaczego więc mamy ufać ich ostrzeżeniom przed AI?
cała biblioteka polecanych książek
historia internetu lat 90
znacznie, znacznie więcej…
Teksty:
Z okazji tego, że AFD jest już drugą siłą polityczną w Niemczech, pozwoliłem sobie popełnić mema, o krążącym po Europie widmie alt-prawicy.
Wygląda to coraz ciekawiej, zobaczymy kto będzie następny. Tymczasem bardzo wnikliwa analiza Ośrodka Studiów Wschodnich na temat przyczyn tej sytuacji:
Za zielono, za szybko, za drogo. Wzrost popularności AfD w Niemczech (OSW)
Integracja Ukrainy pretekstem do większej centralizacji UE? - Marcin Kędzierski (Klub Jagielloński)
Antylewica – o problemach prawicy z własną tożsamością (Nowy Ład)
Bunt Prigożyna. Reakcja na spodziewane zakończenie wojny? - Marek Budzisz
Cała prawda o GoWork. Biznes pod płaszczykiem misji (SpidersWeb)
Why it’s so hard to fix the information ecosystem - Noah Smith (Substack)
Zapowiedź arcyciekawej książki, po którą na pewno będę chciał sięgnąć:
Ethan Mollick jak zwykle w dwóch błyskotliwych tekstach, po przeczytaniu których przysiadasz na chwilę i zastanawiasz się, jak świat będzie wyglądał za 12 miesięcy: