8/2021 Jerry Kaplan - sztuczna inteligencja
Ostatnie eksperymenty z prowadzeniem futurologicznych pokoi na Clubhouse spowodowało, że skończyłem w króliczej norze pełnej książek o techno-przyszłości. Tak więc eksploruję temat sztucznej inteligencji i tym tropem wpadłem na absolutnie genialną książkę Jerry’ego Kaplana. W swej zwięzłości jest ona krótkim acz kompletnym podręcznikiem w tym temacie, przedstawiając oczywiście kompletne podłoże historyczne, oraz niezbędną kategoryzację. Jednocześnie w jej drugiej części znajdziemy odpowiedzi na kilka fundamentalnych, nieco bardziej złożonych pytań.
Zostanie ze mną np. genialne spostrzeżenie, że sami, semantycznie, narzuciliśmy sobie debatę na temat potencjalnego zagrożenia ze strony AI, wybierając takie dla niej nazewnictwo. „Sztuczna Inteligencja” z definicji będzie bowiem porównywana z inteligencją w rozumieniu ludzkim, naturalnym. Gdybyśmy u zarania lotnictwa, samoloty nazwali sztucznymi ptakami, zapewne też ciągle zadawalibyśmy pytanie, czemu nie ruszają skrzydłami.
Albo często przewijające się w literaturze pytanie, czy komputer może mieć wolną wolę? A co jeśli ludzie też jej nie mają, a ich działania są tak naprawdę determinowane zewnętrznie, reszta zaś to tylko racjonalizacja? Książka Kaplana kipi od tego typu spostrzeżeń i jest absolutną intelektualną ucztą. Udowadnia, że można podać zwięzłe, błyskotliwe i zarazem wyczerpujące opracowanie tematu na 200 stronach, zawstydzając niejedno opasłe tomiszcze.
Polecam, polecam, polecam, oczywiście przede wszystkim dla zainteresowanych tematyką AI.