6/2021 Martin Ford - Świt Robotów
Książka doskonale umocowana w faktach, badaniach i liczbach. Opisuje trendy technologiczne z punktu widzenia polityki społecznej i gospodarczej, czyli aspekty, których często brakuje w literaturze popularno-naukowej.
W pierwszej części z metodyczną dokładnością wymienia wszystkie przesłanki wskazujące na krztuszenie się światowej gospodarki już dzisiaj - oderwanie wzrostu produktywności od wzrostu płac oraz potężne rozwarstwienie z tego wynikające. Czyżby automatyzacja już dawno zbierała swoje żniwo? Czy inne wybuchy społeczne to tylko objaw poważniejszej choroby toczącej światową gospodarkę? Ford zwraca uwagę na zbliżające się współwystąpienie kilku trendów, które pojedynczo stanowiłyby rewolucję, razem zaś mogą oznaczać określoną przez niego „burzę absolutną”. Są to, starzenie się społeczeństw, bezrobocie, automatyzacja i zmiany w środowisku naturalnym. Jest choroba - musi być lekarstwo. W tej materii, którą jest oczywiście bezwarunkowy dochód podstawowy, bardzo ucieszyło mnie należne miejsce oddane współautorowi i orędownikowi tej koncepcji - F.A. Hayekowi. Tak, tak, drodzy wolnościowi przyjaciele. Hayek był zwolennikiem universal basic income. To dobrze. Na zbliżający się kryzys, mamy jakiś pomysł, który może połączyć obydwie strony politycznego sporu. Lewicy zapewne nie trzeba przekonywać. Historia do nas przemawia, skorzystajmy.
Wracając do książki, ciekawe jest to, że część prognoz napisanych w 2015 roku już się zrealizowała, lub okazała absolutnym strzałem w płot. Świetna lektura w kierunku, który uwielbiam. Zdecydowanie polecam.