16/2021 Saifedean Ammous - Standard Bitcoina
Socjolodzy, historycy, ekonomiści, biografowie - każdy z nich patrzy w przeszłość przez inne okulary. Saifedean Ammous postanowił spojrzeć przez okulary zawężające obraz do roli jaką historycznie pełnił pieniądz. Utraconym świętym graalem stał się dla niego standard złota, czyli trwałe powiązanie ceny waluty z tym kruszcem. Rozwiązanie, z którego większość państw wycofała się na początku XX wieku. To baza dla książki pod tytułem Standard Bitcointa, w której znajdziemy kilka przenikliwych spostrzeżeń:
Ciekawe spojrzenie na wyczerpywalność wszystkich znanych nam zasobów, a właściwie jej brak i zderzenie tego faktu ze skończoną i z góry ustaloną podażą Bitcoina, czyniącą go pierwszym idealnym nośnikiem wartości.
Tzw. bitcoinowy „maksymalizm” czy może trafniej po polsku nazwalibyśmy to „absolutyzmem”, którego bez wątpienia wyznawcą jest autor książki. Maksymalizm ten wyraża się zarówno w porównaniu do innych rodzajów pieniądza, jak i do innych kryptowalut i rozwiązań blockchainowych. Czasami przybiera karykaturalną formę (Ammous rozważa np. czy rejestr transakcji bitcoin nie jest generalnie jedynym obiektywnym zbiorem faktów)
Zwrócenie uwagi, że technologia blockchain ma i powinna mieć tylko wąskie zastosowanie. Wynika to z jej wrodzonej nieefektywności. Za cenę prędkości i wydajności otrzymujemy decentralizację i eliminację konieczności jakiegokolwiek zaufania do strony trzeciej. Warto przyglądnąć się większości istniejących rozwiązań blockchainowych, które są takowe tylko z nazwy, brakuje w nich bowiem kluczowego komponentu decentralizacji.
W książce znajdziemy oczywiście sporo kwiatków, jak np, powiązanie standardu złota z wynalezieniem windy. Mam też podejrzenie, że żona autora mogła mieć romans z jakimś artystą, bo ten urządza sztuce współczesnej kilkunastostronicowy roast. Koniec końców, mimo drobnych mankamentów, lektura niezwykle wnikliwa i otwierająca oczy na głębsze, filozoficzne aspekty tematu pieniędza, zasobów, wartości. Zdecydowanie polecam.